Bafang - MaxDrive

Bafang MaxDrive je považován za jednoho z nejdynamičteji se rozvíjejících elektropohonů současného trhu. Tento elektropohon se na středoevropském trhu objevuje pod několika názvy: Nejčastěji se lze setkat s variantou Bafang, MaxDrive, Bafang MaxDrive nebo 8Fun. Nábojový motor 8Fun je však popsán v samostatné záložce pod tímto odkazem.

Výrobek je určen především pro zákazníky, kteří hledají levný, ale velmi výkonný středový pohon. Lidově to lze sdělit tak, že koupí Bafang MaxDrive pohonu "neplatíte za značku". Tak jako tak je Bafang oblíbeným a bezproblémovým pohonem, který jistě stojí za pozornost.

Motor u značky Bafang dosahuje výkonu 250 W, což je ovšem hranice, která je limitována řídící jednotkou. Celkově může dosáhnout výkonu až 520 W. Tento fakt oceníte v okamžiku, kdy kolo pojede do nejprudších stoupání, v případě podklouznutí, smyku a pod. Motor je schopen dorovnat svůj výkon v těchto případech tak, aby kolo jelo naprosto plynule.

Maximální kroutící moment je u této značky stanoven úrovní 80 Nm, což zajišťuje velmi slušnou akceleraci i nižší spotřebu baterie. Motor je vybaven snímačem šlapání a torzním snímačem síly. Systém funguje pod napětím 36 V, přičemž hmotnost motoru je 3,8 kg.

V těle motoru je integrována řídící jednotka, která na základě snímačů vyhodnocuje tlak do pedálů a dle těchto veličin reguluje výkon motoru. Tento fakt se výrazně projeví při rozjezdu (například na křižovatce), v prudkých stoupáních nebo při řazení. Výrobce umožňuje úpravu uživatelského nastavení rychlostního limitu až na 35 km/h. S tímto zásahem však ztrácí kolo možnost pohybu na pozemních komunikacích v ČR (pouze na soukromém pozemku), dochází k velmi rychlé spotřebě životnsoti baterie a majitel přichází o záruku u výrobce.

Baterie se může mezi různými výrobci kol lišit. Vždy však půjde o Li-Ion baterii s napětím 36V. Nejčastěji používanou baterií jsou články Samsung, Panasonic a Phylion. Nově jsou k mání baterie až o kapacitě 17 Ah (612 Wh) s dojezdem až 160 km, starší modely měly "pouze" 13 Ah (468 Wh) s dojezdem až 130 km. Baterie je osazena USB zásuvkou pro dobíjení zařízení jako telefon nebo navigace.

Standardem je dnes ochrana baterie BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem, přebitím, ale hlavně před poklesem pod kritický stav nabití baterie. Váha baterie je 3 kg, přičemž nabíjení trvá 7 hodin.

Displej je u nových kol řešen kompaktním provedením na levé straně řídítek. Tento typ výrazně šetří místo uprostřed, takže si může cyklista namontovat více příslušenství. Starší typ s označením HMI bývá montován doprostřed s odděleným ovládáním vlevo.

Elektrokolo nabízí 5 úrovní příkonu a asistenta chůze do rychlosti 6 km/h. Kromě zobrazení aktuální úrovně asistence na displeji naleznete údaje o stavu baterie, aktuální, maximální a průměrnou rychlost, aktuální a celkovou vzdálenost a hodiny. Displej HMI vám tedy plnohodnotně nahradí cyclocomputer. Stejně jako baterie, i displej je vybaven USB zásuvkou pro dobíjení mobilu nebo navigace.

Shrnutí

Bafang MaxDrive je středový pohon určený především pro zákazníky, kteří nepotřebují kupovat výrobky zvučnějších značek, ale potrpí si na kapacitu baterie, slušný výkon motoru a nízkou cenu. Jistou nevýhodou může být větší rozměr samotného motoru, nemožnost demontovat displej a vyšší váha.