Brose

Elektropohon Brose není prozatim tolik rozšířený jako Shimano nebo Bosch, přesto si zaslouží svou pozornost. Mezi ostatními středovými elektropohony totiž vyniká opravdu vysokou kapacitou baterie a hlavně ohromujím kroutícím momentem až 90Nm! Stejně jako Bosch i Brose je německého původu, s tím souvisí i vysoká úroveň kvality.

Firma Brose je známa především pro motoristy, neboť jde o pátého největšího dodavatele dílů pro automobily na světě. Hlavní výrobním artiklem jsou elektronická ovládání dveří, kufrů, sedadel apod. Ačkoliv by se mohlo zdát, že elektrokola jsou spíše na okraji zájmu výrobce, opak je pravdou. Rozmach elektrokol je podmínkou pro vývoj a tím i vysokou spolehlivost systému.

Motor dosahuje klasického výkonu 250 W, nicméně maximální výkon může být až 500 W. Tohle oceníte v okamžiku, kdy kolo pojede do nejprudších stoupání, v případě podklouznutí, smyku a pod. Motor je v těchto situacích schopen dorovnat svůj výkon tak, aby kolo jelo naprosto plynule. Maximální kroutící moment je u Brose systému limitován úrovní 90 Nm, což z něj dělá snad nejsilnější motor na českém trhu. Motor je vybaven trojicí snímačů (kroutící moment, frekvence šlapání a limit rychlosti), takže se s kolem nebudete trápit a jízda bude naprosto plynulá. Celý systém funguje pod napětím 36 V, přičemž hmotnost motoru je 3,4 kg.

Baterie Li-Ion se vyznačuje skutečně vysokou kapacitou 17 Ah - 650 Wh (u starších a nejlevnějších kol je k mání i 13 Ah - 490 Wh), takže nedochází k limitování jakýchkoliv cyklovýprav. Dojezd většiny kol s pohonem Brose atakuje hranici 210 km při optimálních podmínkách. Standardem je dnes ochrana baterie BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem, přebitím, ale hlavně před poklesem pod kritický stav nabití baterie. Váha baterie je 3,4 kg, přičemž nabíjení trvá 4 hodiny. Velkou výhodou je plná integrace do rámu, takže kolo zdánlivě nevypadá jako elektrokolo a zároveň je snížené těžiště.

Displej Brose pro MTB kola je namontován na levé straně řidítek. Tento typ výrazně šetří místo uprostřed, takže si může cyklista namontovat více příslušenství. Někoho může překvapit jeho nezvykle malá velikost. Není to na závadu, malý displej je neobyčejně odolný proti rozbití, zobrazuje aktuální rychlost, stav baterie a momentální úroveň asistence. U městských kol se používá větší displej montovaný doprostřed řidítek, který zobrazuje i průměrnou a maximální rychlost, hodiny a spotřebu ve watech. Oba typy displeje mají mikro port USB, který umožňuje dobití navigace, telefonu nebo MP3 přehrávače. Tímto USB portem lze zároveň provádět diagnostiku. Elektrokolo nabízí 3 úrovně příkonu a asistenta chůze do rychlosti 6 km/h.

Kliky jsou většinou doplněny dvojpřevodníkem, což oceníte při jízdě bez asistence pohonu. Většinou se setkáte s variantou 2 x 10. Jde o jediný středový elektropohon s převodníkem v naší nabídce.

Shrnutí

Brose systém je určený především pro cyklisty, kteří hledají stoprocentní kvalitu, dlouhý dojezd, extrémně silný výkon a kompaktní design. Tohle všechno je k mání právě u kol s Brose pohonem, nicméně je třeba vzít v potaz, že to bude něco stát. Jistou nevýhodou kol s Brose systémem může být vyšší váha.