Shimano STePS

Renomovaný japonský výrobce vstoupil na trh s elektropohony trochu později než kupříkladu Bosch. O to větší vítr však tento nástup způsobil. Dnes je systém Steps (SHIMANO TOTAL ELECTRIC PEDAL SYSTEM) jeden z nejrozšířenějších systémů elektropohonu v cyklistice.

 K výhodám patří:

 • neobyčejně silné technické zázemí velké japonské společnosti
 • podpora mechaniků po celém světě
 • jednoduchost
 • spolehlivost
 • diagnostika přes PC
 • dobrý poměr cena/kvalita
 • použití speciálního řetězu Shimano SIL-TEC

V současné době jsou na trhu dvě základní řady elektropohonů Shimano Steps:

 • Shimano Steps 6000 - pro trekingová, městská a levnější kola
 • Shimano Steps 8000 - pro horská kola nebo luxusnější modely
 • Shimano Steps 7000 - nástupce motoru 6000

Shimano Steps 6000

Pro městská, trekingová a levnější kola se dříve používal tento typ motoru. V současné době je spíše na ústupu, nicméně existuje celá řada modelů kol, které jej z ekonomických důvodů stále montují.

Motor váží 3,2 kg, přičemž je schopen dosáhnout maximální kroutící moment 50 Nm. Vyznačuje se tichostí, integrovanou řídící jednotkou, snímačem otáčení klik a torzním snímačem síly šlapání. Samotný motor je poměrně malý, což má velkou výhodu pro jízdu v terénu a s tím související vysokou světlost kola.

Napětí motoru je 36V, přičemž výchozí výkon dosahuje standardních 250 Wattů. Motor lze skladovat v teplotách -20°C až +70°C, samotnou jízdu praktikovat v rozmezí -10°C až +50°C.

K dispozici jsou dva modely motoru ze série 6000. Model DU-E6010 se používá výhradně u kol s torpédovou brzdou, zatímco model DU-E6001 je vhodný pro ostatní typy kol.

Baterie LiIon je umístěná v rámu (2 modely) nebo i na nosiči kola (1 model). Většina modelů dostupných v Česku se dodává s kapacitou 418 Wh nebo 504 Wh. Baterii je nutné pořizovat dle typu motoru (buď DU-E6001 nebo DU-E6010). Všechny typy jsou vybaveny BMS systémem (Battery Management System), který ji chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Nejdůležitější je však ochrana před likvidačním poklesem napětí.

Hmotnost baterie v rámové variantě je od 2,55 kg, ve variantě nosičové od 2,66 kg.

Varianta o kapacitě 418 Wh (36V; 11,6 Ah) se nabíjí do plného stavu 4 hodiny (existuje však i možnost "rychlonabíjení" - kapacita 80% je dosažena po pouhých 2 hodinách), přičemž skladování a nabíjení baterie je vhodné pouze za teplot 0°C až 40°C (u skladování však doporučujeme alespoň 10°C). Provoz baterie má totožný teplotní rozsah jako u motoru (tj. -10°C - +50°C). Životnost výrobce garantuje počtem nabíjecích cyklů - po 1000 plných dobitích musí mít kapacitu alespoň 250 Wh.

 Varianta s kapacitou 504 Wh (36V; 14 Ah) se nabíjí do plného stavu 5 hodin (v rychlonabíjecím režimu na 80% kapacity potom 2,5 hodiny). Skladování, nabíjení i provozní teploty jsou stejné jako u běžnější 418 Wh varianty. Životnost baterie je stanovena opět 1000 nabíjecích cyklů, tentokrát s garancí kapacity alespoň 300 Wh.

Displej se dodává rovněž ve dvou typech. Oba jsou ovládány "switch" jednotkou SW-E6000 umístěné většinou na levé straně řídítek. Starší a dodnes běžnější typ SC-E6000 lze zapnout pouze spínačem na baterii, novější typ displeje SC-E6010 se zapíná přímo na řidítkách (navíc je možné vybrat z 6 jazykových mutací).

Kolo je vybaveno "asistentem chůze" - pro vyvezení kola z kolárny do schodů apod., který se pohybuje rychlostí až 6 km/h. Docela velkou výhodou je, že systém zobrazuje váš přibližný dojezd. Kromě toho se můžete dočíst údaje o průměrné rychlosti, maximálni rychlosti, celkové ujeté vzdálenosti a další funkce, které do jisté míry nahradí váš cyklocomputer.

Shimano 6000 nabízí 3 stupně výkonu:

 • ECO - přidá 70% energie vložené tlakem do pedálů, s 418 Wh baterií ujede až 125 km, s 504 Wh baterií až 145 km.
 • NORMAL - přidá 150% energie vložené tlakem do pedálů, se slabší baterií ujede až 85 km, se silnější až 100 km.
 • HIGH - přidá 230% energie vložené do pedálů, s 418 Wh baterií ujede nejméně 60 km, zatímco s 504 Wh alespoň 70 km.

Doplňky:

Na kole lze samozřejmě jezdit i s vypnutým příkonem. Pro tento případ cyklista určitě ocení velký počet zubů na převodníku. Počet zubů je v rozsahu 38 - 44, délka klik buď 170 nebo 175 mm.

Nabíjení elektrokola zajišťuje nabíječka EC-E6000, kolo lze nabít i bez nutnosti vyjmout baterii z rámu.

Velkou výhodu mají produkty Shimano již zavedenou možností provádět diagnostiku E-Tube project v servisu přes PC. Diagnostiku lze připojit přes PC do ovládací jednotky, mechanik je schopný zjistit stav baterie, intervaly nabíjení, respektive najít jakýkoliv případný problém během pár minut. Kromě toho lze měnit funkci tlačítek, provádět update softwaru a pod.

Shrnutí

Celkově lze Shimano Steps 6000 shrnout jako rozumný systém pohonu se silným servisním zázemím. Mechanik má k dispozici komplexní manuály, všechny díly lze bez problémů zajistit. Pokud je však možnost volby, určitě doporučíme novější systém Shimano Steps 8000. 

Shimano Steps 8000

Horská kola s pohonem Shimano by měla být vybavena silnějším pohoenm Steps 8000. Tato novinka se vyznačuje několika vylepšeními, které oceníte především v prudkých stoupáních v terénu.

Motor u varianty Steps 8000 s technickým označením DU-E8000 váží 2,88 kg (bez krytu), což je o více než 300 gramů méně, než starší varianta Steps 6000.

Další výhodou je maximální kroutící moment, který u této verze dosahuje až 70 Nm. Technickým standardem je i nadále napětí 36V a výstupní výkon o hodnotě 250W

Většími obměnami prošla vnější konstrukce motoru a hlavně jeho tvar. Je přizpůsoben pro kola s kratší řetězovou vzpěrou a zároveň pro jízdu v terénu, kde je nutná vyšší světlost pro průjezd. Další vychytávkou je vycentrování klik přesně mezi trojici montážních bodů. Tento systém má za následek lepší efektivitu při šlapání i samotného tahu elektropohonu.

Na rozdíl od slabší verze Steps 6000 došlo i k zúžení Q-faktoru (užší kliky) na pouhých 177 mm. To je prakticky stejně jako běžné kliky Shimano XT. Užší Q-faktor má za následek lepší zdvih pedálu a opět lepší průchodnost terénem.

Baterie se vyrábí ve dvou variacích dle typu uchycení o hmotnosti od 2,65 kg. Běžnější je uchycení do středu rámu, která je lehčí, integrovaná baterie do rámu váží 2,9 kg. Oba typy baterie jsou kompatnější, voděodolné a s vyšší odolností proti vibracím a nárazům.

Kapacita baterie je 504Wh (36V; 14Ah), výrobce garantuje alespoň 60% kapacity po 1000 plných nabíjecích cyklechProvoz baterie má totožný teplotní rozsah jako u motoru (tj. -10°C - +50°C). Stejně jako u nižší třídy je i tato baterie vybavena BMS systémem (Battery Management System), který ji chrání před přehřátím, zkratem, přebitím a hlavně před likvidačním poklesem napětí.

Nabíjení baterie zabere do plného stavu 5 hodin, na 80% kapacity však stačí pouze 2,5 hodiny.

Displej je u nového Shimana řešen velmi úsporně. Již z designu je zřejmé jeho užití - pro MTB kola. Vlevo na řidítkách naleznete ovládací páčku, uprostřed jednoduchý displej. 

Opět jsou k dispozici 3 úrovně asistence:

 • BOOST přidá 300% energie vložené do pedálů s dojezdem minimálně 50 km.
 • TRAIL dojezd 75 km
 • ECO dojezd 100 km

Doplňky

Na kole lze rovněž jezdit bez asistenceS tím souvisí kliky na standardu HollowTech II, které jsou k mání v délkách 170 nebo 175 mm. K dispozici jsou dva modely: buď E8050 (duté kliky) nebo E8000 (plné kliky).

Převodník se dodává s 34 nebo 38 zuby, lze jej doplnit o napínák řetězu SM-CDE80 montovatelný jak ke středu tak i na rám.

Velkou výhodu oproti konkurenci mají produkty Shimano možností provádět diagnostiku E-Tube project v servisu přes PC. Diagnostiku lze připojit přes PC do ovládací jednotky, mechanik je schopný zjistit stav baterie, intervaly nabíjení, respektive najít jakýkoliv případný problém během pár minut. Kromě toho lze měnit funkci tlačítek, provádět update softwaru a pod. Kolo je plně kompatibilní s elektronickým řazením Di2.

Nabíjení elektrokola zajišťuje rovněž nabíječka ze série EC-E6000, kolo lze nabít i bez nutnosti vyjmout baterii z rámu.

Shrnutí

Shimano Steps 8000 je jeden z nejmodernějších a nejpromyšlenějších elektropohonů současnosti. Skvěle poslouží v nejnáročnějších podmínkách, je velmi lehký a prakticky vůbec neovlivňuje geometrii kola. Je to skvělá volba pro všechny MTB elektrokola.

Shimano Steps 7000